Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

Yırtılan kızlık zarının onarımı için uygulanan genital estetik işlemine himenoplasti yani kızlık zarı dikimi denilmektedir. Kızlık zarı vajinanın yaklaşık 1,5 ile 2 cm iç kısmında ince veya kalın zara denir. Vajinın giriş kısmında olduğundan penis ucu, parmak veya yabancı cisimler sokulur ise kızlık zarı bozulabilir, zedelenebilir. Genelikle kadınlarda ilk cinsel birliktelik sonrasında kanama görülebilir. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının esnek, kalın yapısı nedeniyle kanama görülmeyebilir. Bu kızlık zarının olmadığı anlamına gelmez.

Kişi dışardan bakarak, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlayamaz. Kızlık zarının yırtıldığını kesin olarak anlayabilmek için uzman bir jinekolaga başvurulmalıdır.

Kızlık zarının dikillmesi yani onarılması mümküdür. Kişinin istediğine göre iki farklı şekilde uygulama yapılabilir.

Bunlar Kalıcı ve Geçici kızlık zarı dikimidir.

Kalıcı kızlık zarı flep yöntemi ile doku alınarak uygulanır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ilişkiye girmeniz için verilen bir süre yoktur isterseniz 7 gün sonra isterseniz 5 ay sonra ya da isterseniz 3 yıl sonra da ilişkiye girseniz dikim sonrası ilk ilişkiye girdiğiniz zaman kanama gerçekleşecektir. Ağrısız bir işlemdir ve işlem ortalama 20 dakika kadar sürer.

Kalıcı kızlık zarı dikiminin bir başka yöntemi ise ‘mikrocerrahi’ işlemdir. Mikrocerrahi işlem çok az doktor tarafından yapılabilir. Kızlık zarının birebir aynısı yapılır. Jinekolog muayenesinde bile dikim olduğu fark edilmez. Kalıcı kızlık zarı işlemi uygulandıktan sonra mutlaka kanama olur. Ama kanama olması için ilk 1ay yapılması gerekenler vardır.

Bunlar ; ıkınma, açma germe hareketleri gibi dikişleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Geçici kızlık zarı ise iki kenarın birleştirilerek yapılan operasyondur. Sadece 10 dakika süren bu işlem ağrısızdır ama1 hafta dayanır. 1 hafta sonrasında açılma olur ve işlevini yitirir. Bu nedenle kanama olması için mutlaka 1 ile 5 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanmalıdır. Bu nedenle geçici dikim diğer bir adıyla düğün öncesi dikim olarak geçmektedir.

Yorum Yapın