> Kızlık Zarı Dikimi - Op. Dr. Didem Kurban

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi, ne yazık ki ülkemizde özellikle son yıllarda en sık yaptırılan genital estetik operasyonlarından birisi.

Pek çok genç kadın, çeşitli özel sebeplerden dolayı kızlık zarı dikimi operasyonu yaptırmak istiyor; fakat konu çok hassas olduğundan bir doktora başvurmak ve bilgi almak konusunda uzun süre tereddüt ediyor.

Utandığı ve çekindiği için, böyle bir operasyona ihtiyacı olduğu halde bir türlü cesaret edip uzman bir doktora ulaşamayan ve kafasında kimseye soramadığı onlarca soru olan tüm genç kadınlarımız için aşağıda, kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi operasyonuyla alakalı açıklayıcı ve detaylı bir yazı hazırladık.

Yazımızda kızlık zarı dikimi ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulacağınızı umut ediyoruz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinin hemen içinde bulunan, vajinanın iç dokusuyla aynı yapıya sahip, tıpkı soğan zarı kadar ince bir doku parçasıdır. Vajinanın girişine çok yakın olan bu incecik zar, genellikle çoğu insanda yuvarlak halka biçimindedir.

Kızlık zarı tamamen kapalı, bütün bir zar değildir; ortasında adet kanaması ve çeşitli vajinal akıntılar rahatça dışarı akabilsin diye ufak bir delik vardır. Kızlık zarını ortasında delik olan, yuvarlak ve incecik bir zar olarak hayal edebilirsiniz.

Kızlık zarı, yukarıda da belirttiğimiz üzere, kadınların büyük bir çoğunluğunda ortası delik bir halka şeklindedir ve bu biçimdeki kızlık zarı çeşidine anürel kızlık zarı adı verilir. Fakat anürel kızlık zarı dışında, daha nadir rastlanan farklı şekillerde kızlık zarları da olabilmekte.


Aşağıda, kızlık zarı çeşitlerini, şekillerini ve isimlerini görebilirsiniz.

Çok delikli, bölmeli, hiç deliksiz çeşitleri de bulunmakta ve bu diğer çeşitler nadir rastlanan anormal çeşitler olduklarından vajinismus gibi ilişkiye girememe veya çok ağrılı cinsel ilişki (disparoni) gibi hastalıklara neden olabilmekteler.

Kızlık zarı ne kadar mesafede? Kızlık zarı yeri neresi?

Kızlık zarı yeri, genelde vajina girişinden sadece 1,5 cm. kadar içeridedir, yani dışarıya çok yakındır. Pek çok genç kız kızlık zarının içeride çok derinde olduğunu zanneder; fakat bu genel bir yanılgıdır.

Kızlık zarı vajinanın derinliklerinde değil, hemen parmak ucu kadar kısa mesafededir; bu nedenle genç kızların merak ettiği başka bir soruya şu cevabı vermek mümkündür: Cinsel ilişki esnasında penisin sadece baş / uç kısmının vajinaya girmesi bile kızlık zarının zedelenmesine ve yırtılmasına neden olabilir.

Ayrıca mastürbasyon yaparken de vajinadan içeriye parmak veya benzeri herhangi bir cisim sokulması halinde de kızlık zarı yırtılabilir.

Kızlık zarı zedelenmesi belirtileri neler?

Kızlık zarı zedelenmesi veya yırtılmasının birkaç basit belirtisi vardır. En bilinen belirti kızlık zarında herhangi bir zedelenme veya yırtılma olması durumunda az miktarda kanama yaşanmasıdır.

Kanamayla birlikte vajinanın içinde hafifçe acı, yanma veya batma hissi de oluşabilir. Nadiren durumlarda az miktarda ağrı da yaşanabilir.

Cinsel ilişki esnasında penisin üstünde görülen kan, veya cinsel ilişkiden birkaç dakika / saat sonra kadının iç çamaşırında az miktarda (örneğin, bir yemek kaşığı kadar) görülen lekelenme, genel olarak kızlık zarı zedelenmesinin ve yırtılmasının en büyük belirtisidir; fakat nadiren de olsa bazen hiç kanama yaşanmadığı da bilinmektedir.

Eğer kızlık zarı zedelenmesi veya yırtılmasından şüpheleniyor, fakat tam emin olamıyorsanız en kesin sonucun kızlık zarı muayenesi ile alınabileceğini unutmayın.

Kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır?

Kızlık zarı kontrolü, yani bekaret testi, sadece uzman jinekolog hekimler tarafından yapılır. Kızlık zarı kontrolü için kişi jinekolog tarafından masaya yatırılır; bacakları uygun pozisyona getirilir ve kızlık zarı kontrolü doktor tarafından gözle incelenerek yapılır.

Doktor gerek görürse net görebilmek için vajinanın iç dudaklarını hafifçe tutarak iki yana doğru açabilir.

Kızlık zarı kontrolü, yani bekaret testi sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez, hatta vajinaya neredeyse hiç temas olmaz.

Kızlık zarı kontrolü kayıtlara geçer mi?

Eğer kızlık zarı kontrolü devlet hastanelerinde yapılırsa evet, kayıtlara geçer; fakat özel hastanelerde veya bir doktorun özel kliniği, özel muayenehanesi gibi özel kurumlarda kayda geçmez.

Doktor kontrolü yaptıktan sonra sonucu hastaya sözlü olarak iletir. Ayrıca hastanın kendisi dışında da kimseye sonuçla alakalı herhangi bir bilgi vermez.

Eğer kızlık zarı kontrolü sonucuyla alakalı resmi bir rapor alınmak isteniyorsa kişilerin önce savcılık veya karakollara müracaat etmesi gerekir; başka türlü hiçbir yerden sebepsiz yere resmi sonuç raporu alınamamaktadır.

Kızlık zarı kolay yırtılır mı?

Kızlık zarı, eğer vajinaya herhangi bir cisim sokulursa genellikle büyük ihtimalle zedelenir veya yırtılır. Bu nedenle, evet, eğer vajinaya herhangi bir şey sokulacaksa kızlık zarı kolay yırtılır diyebiliriz.

Fakat, örneğin klitoral mastürbasyon veya sürtünme yoluyla cinsel ilişki vb. vajinanın içine direkt olarak bir cismin sokulmadığı durumlarda kızlık zarının zedelenme ihtimali neredeyse hiç yoktur. Kızlık zarı oldukça ince ve hassas bir dokudur, fakat yaklaşık bir buçuk santimetre içeride olması onu çoğu kazara zededen korur.

Yapay kızlık zarı nedir?

Yapay kızlık zarı hakkında bilinmesi gerekenler…

Yapay kızlık zarı, son birkaç yıldır internette çeşitli sitelerde çeşitli vaatlerle bol miktarda satılan, kızlık zarı kanamasını taklit eden bir tür suni, yapay materyaldir. Piyasada Çin veya Japon malı olduğu iddia edilen türleri bulunmaktadır.

Satın aldığınızda paketten iki adet yapay kızlık zarı çıkar; bunlardan biri, asıl tecrübeyi yaşamadan önce bir kere deneyebilmeniz içindir.

Suni bir maddeden üretilen bu ürünü cinsel ilişkiden belli bir süre önce elle vajinanın içine yerleştirmek gerekmektedir. Ev koşullarında bu tarz bir kullanımın vajina içinde ciddi enfeksiyon ve hastalıklara sebebiyet verme ihtimali oldukça yüksektir; ayrıca kullanılan ürünün suni bir maddeden üretilmiş olması da yine vajina kadar hassas ve kapalı bir organın içerisine yabancı bir madde sokmanın doğuracağı risklere gebedir.

Üstelik yapay kızlık zarı ürünlerini kullanan birçok hastamız ürünlerin düzgün çalışmadığını, ilişkiden önce kendiliğinden kanama yaptığını iletiyor.

Asla garantili olmayan ve sağlık için risk teşkil eden bu tarz ürünlerin Çin ve Japonya gibi popüler oldukları ülkelerde aslen sadece ilk gece fantezisi yaşamak için çiftler tarafından kullanılmaktadır ve bekaret tamiri gibi çok ciddi ve hassas bir amaca değil, her iki partnerin de konudan haberdar olduğu, daha keyfi durumlara hizmet etmektedir.

Yapay kızlık zarı kullanımının, hassas bir konu olan kızlık zarı tamiri amacıyla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Kızlık zarı dikilir mi?

Evet. Yırtılmış olan kızlık zarının küçük bir operasyonla uzman bir doktor tarafından dikilmesi mümkündür ve bu operasyon son yıllarda oldukça sık yapılan genital operasyonlardan biridir. Kızlık zarı dikimi operasyonu, çeşitli özel nedenlerden dolayı kızlık zarını tamir ettirmek isteyen kadınlar için en sağlıklı ve güvenilir yöntemdir.

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı dikimi, uzman bir jinekolog tarafından basit bir operasyon ile gerçekleştirilir; ve kızlık zarı dikimi operasyonlarında hastanın tercih edebileceği iki yöntem mevcuttur:

Geçici Kızlık Zarı Dikimi
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Bu iki yöntem genel olarak birbirinden çok farklı değildir; “geçici kızlık zarı dikimi” denilince aklınıza yapay kızlık zarı gibi kullanılması tavsiye edilmeyen kaçamak bir yol gelmemeli. Her iki yöntem de, teknikleri birbirinden biraz farklı olan cerrahi operasyonlardır.

Her iki yöntemi de sıradaki konu başlıklarımızda detaylıca açıklayalım.

 

Geçici kızlık zarı dikimi nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi, önümüzdeki bir hafta, yani 7 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmeyi planlayan kadınların tercih etmesi gereken yöntemdir.

Geçici kızlık zarı dikimi, kısa vadede sonuç veren, operasyon gerçekleştikten sonra en fazla 7 gün içinde cinsel ilişkiye girilmesi gereken bir yöntem.

Çünkü, geçici kızlık zarı dikimi operasyonunda kullanılan teknik ve malzemeler hızlı sonuç vermeye odaklıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonunda, daha önce bozulmuş olan kızlık zarının kenarlarda kalmış olan kalıntıları alınıp özel ipliklerle vajina yan veya arka duvarlarına yeniden bağlanarak geçici olarak dikilir.

Böylece tekrar sahte bir kızlık zarı oluşturulmuş olur. Bu operasyonda kullanılan iplikler en fazla bir hafta dayanan, bir hafta sonrasından itibaren kendiliğinden eriyerek kaybolan ipliklerdir. Bu nedenle en geç 7 gün içerisinde cinsel ilişkiye girmeyi planlayan, evlilik tarihi 1 hafta sonra olan hastalara tavsiye edilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimine oranla fiyatı daha uygundur.

Geçici kızlık zarı dikimi yaklaşık 15 dakika sürer ve operasyon esnasında hiçbir ağrı / acı hissedilmez. Oldukça kısa, rahat ve konforlu bir operasyondur.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu geçiren kişi en geç ertesi gün normal hayatına dönebilir, iyileşme süresi sadece birkaç saattir.

Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu bittikten hemen sonra yürüyerek kendi başınıza eve dönebilir, banyo yapabilir ve ertesi gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Hastalarımızın geçici kızlık zarı dikimi ile ilgili sıkça sorduğu birkaç soru ise şöyle:

Geçici kızlık zarı dikimi yaptırdığım bakınca anlaşılır mı?

Hayır, uzman bir jinekolog haricinde hiç kimse hiçbir şekilde geçici kızlık zarı dikimi yaptırdığınızı anlayamaz. Dikişler vajinanın içinde ve gizlidir; cinsel ilişki esnasında da ortaya çıkmazlar.

Geçici kızlık zarı kesin kanar mı?

Geçici kızlık zarı dikimi, eğer gerçekten uzman ve çok tecrübeli bir doktor tarafından yapılırsa, evet, kesin kanayacaktır. Başarı oranı tamamen doktorun tecrübesine bağlıdır; doğru biçimde, doğru malzemelerle yapıldığı takdirde ve 7 günlük süre aşılmazsa mutlaka kanar.

Geçici kızlık zarı dikimi sonrası ne yaşarım?

Nadiren de olsa, operasyonun yapıldığı gün vajina içinde hafifçe sızlama veya hafif ağrı hissi olabilir. Böyle bir şikayeti olan hastalar basit bir ağrı kesici içebilir. Ayrıca bazen, operasyonun yapıldığı gün veya nadiren ertesi gün, hastanın iç çamaşırında hafif lekelenmeler görülebilir; bu tamamen normaldir.

Geçici kızlık zarı dikimi fiyatı?

Geçici kızlık zarı dikimi fiyatı, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatından biraz daha uygun olabilmektedir. Çeşitli özel klinik veya hastanelerde üç bin lira civarında olduğu bilinmektedir.

Ankara içinde daha uygun fiyatlı bir geçici kızlık zarı dikimi operasyonu için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

Geçici kızlık zarı kaç gün dayanır?

Hastalarımızın en sık sorduğu soru, geçici kızlık zarının kaç gün dayandığı. Hemen yukarıda da açıkladığımız gibi, geçici kızlık zarı, operasyonda kullanılan teknik ve malzemeler nedeniyle en fazla 7 gün dayanmaktadır.

Yedi günün ardından dikişte kullanılan iplikler kendiliğinden eriyerek kaybolmakta ve kızlık zarı tekrar tamir edilmemiş hale dönmektedir.

Evlilik tarihi bir haftadan ileride olan hastalara ise mutlaka kalıcı kızlık zarı dikimi önerilmektedir.

 

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi, evlilik tarihine bir haftadan fazla zaman olan hastalara tavsiye edilen, kızlık zarının tamamen kalıcı olarak dikildiği operasyon türüdür. Kızlık zarı kalıcı olması için daha özel tekniklerle dikilir ve yıllarca dayanır.

Evlilik tarihi belli olmayan, veya ileri bir tarihte evlenmeyi planlanan hastalar bir kez kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırdıktan sonra gönül rahatlığıyla sonraki cinsel ilişkiye kadar aylar, hatta yıllar boyu bekleyebilirler. Bekaret, yani kızlık zarı hiç bozulmamış gibi kalıcı ve sağlam bir şekilde onarılmış olur.

Kızlık zarının bu kadar uzun ömürlü ve kalıcı biçimde tamir edilebilmesi için daha özel malzemeler ve teknikler kullanılır.

Birçok doktor tarafından en sık kullanılan yöntem flep yöntemidir. Bu yöntemde, vajinanın arka duvarında her kadında bulunan üçgen şeklindeki ince bir doku parçası vajinanın diğer bir duvarına kadar köprü gibi çekilir ve duvara kalıcı olarak dikilir.

Bu sayede vajinanın içindeki bir dokuyu kullanarak kızlık zarına benzer bir yapı kurulmuş olunur. Tamamen kalıcıdır ve sonraki cinsel ilişkiye kadar yıllarca dayanır. Cinsel ilişki gerçekleştiğinde ise mutlaka gerçek kızlık zarı gibi kanama yapar.

Kalıcı kızlık zarı dikimi için az sayıda doktor tarafından uygulanan, çok daha özel olan ikinci bir yöntem daha var, o da mikrocerrahi yöntemi.

Mikrocerrahi yöntemiyle tamir edilen kızlık zarı garantili ve kesin biçimde kalıcıdır. Orijinal kızlık zarına en benzeyen ve orijinalini en iyi taklit eden tamir, ancak mikrocerrahi ile sağlanabilmektedir.

Mikrocerrahi yöntemiyle tamir edilmiş olan kızlık zarının dikildiğini bir jinekologun bile anlaması mümkün değildir.

Bu yöntemde kullanılan ipliklerin kalitesi ve dikiş tekniği çok önemlidir; mutlaka tecrübeli bir doktor tarafından en kaliteli malzemelerle gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca, mikrocerrahi yöntemiyle kalıcı kızlık zarı dikimi yapılırken eğer istenirse vajina daraltma işlemi de beraberinde kolayca yapılabilmektedir.

Flep veya mikrocerrahi yöntemlerinden biriyle kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıran hastalar bir gün sonra normal hayatına geri dönebilir; fakat kalıcı dikişlerin oturması ve yerleşmesi zaman aldığından cinsel ilişkiye girmek için bir ay beklemek zorundadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi yıllarca dayansa da, evlilik tarihinden birkaç gün önce hasta son bir kez jinekologa görünüp kontrolden geçmelidir.

 

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürede iyileşir?

Geçici kızlık zarı dikimi en geç bir gün içinde tamamen iyileşir ve bir gün sonradan itibaren hemen ilişkiye girilebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise hasta 1 gün sonradan itibaren günlük hayatına geri dönse de cinsel ilişkiye girmeden önce 1 ay beklemeyi gerektirir; yani total iyileşme süresi kalıcı kızlık zarı dikiminde bir ay olarak düşünülebilir.

Kızlık zarı dikimi kesin kanar mı?

Evet, eğer kaliteli malzemelerle ve tecrübeli bir doktor tarafından gerçekleştirilirse kesin kanar.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde cinsel ilişkiye girmeden önce bir ay beklemek gerekir; geçici kızlık zarı dikiminde ise ertesi gün cinsel ilişkiye girilebilir, fakat geçici dikim sadece bir hafta dayandığından, kesin kanama olması için 3-5 gün içinde cinsel ilişkiye girmek gerekir.

Kızlık zarı ameliyatı ne kadar sürer?

Kızlık zarı ameliyatı yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı ameliyatları genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılır; ve hiçbir acı ve ağrı hissedilmeden, kısa sürede konforlu biçimde yapılırlar.

 

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama ne kadar sürer?

Kızlık zarı dikimi sonrası operasyon nedeniyle, operasyonun yapıldığı gün ve ertesi gün hafif lekelenme şeklinde küçük kanamalar gözlenebilir, bu oldukça normaldir. Kanamanın bir günden fazla sürmesi veya adet kanamasına benzer yoğunlukta olması halinde derhal bir doktora başvurulması gerekir.

Kızlık zarı dikimi kaç defa yapılabilir?

Bu konuda herhangi bir sınır bulunmamakta, kişi hayatı boyunca birden fazla kere kızlık zarı dikimi operasyonu geçirebilir; herhangi bir sakıncası yoktur.

Herkese kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Evet, elbette, her yaştan ve koşuldan kişiye kızlık zarı dikimi yapılabilir; kızlık zarı dikimi için herhangi bir kriter yoktur.

Kızlık zarı dikimi için ön şartlar nelerdir?


Kızlık zarı dikimi için aslında herhangi bir ön şart yoktur. Kızlık zarının ne zaman bozulduğu da önemli değildir; kızlık zarı bozulduktan ister bir gün sonra, ister on yıl sonra operasyon yapılabilir.

Kişinin sadece ne zaman evleneceğine göre geçici mi, yoksa kalıcı mı kızlık zarı dikimi yaptıracağına karar vermesi yeterlidir.

Kızlık zarı dikimi yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bu, en önemli sorulardan birisi. Mutlaka ve mutlaka operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun çok tecrübeli olması ve uluslararası standartlara uygun kaliteli iplik ve malzemeler kullanıyor olması gerekir.

Ayrıca operasyonun yapılacağı ortamın da son derece steril ve hijyenik olması çok önemlidir. Doktorunuzu seçmeden önce mutlaka araştırdığınız doktorla alakalı kızlık zarı dikimi yorumları okumalı ve gerekirse eski hastalarıyla iletişime geçip kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Kızlık zarı dikimi fiyat? Kızlık zarı dikimi fiyatı 2021

Kızlık zarı dikimi fiyatı operasyonun kalıcı mı, geçici mi olduğuna bağlı olarak değişir. Ayrıca genelde lokal anestezi yapılıyor olsa da hastanın özel talebiyle genel anestezi yapılması gerekirse fiyatı normalden biraz fazla olabilmektedir. Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı 2021 itibariyle çeşitli klinik ve özel hastanelerde üç bin lira ile beş bin lira arasında değişmektedir.

Neden kızlık zarı dikimi yaptırmalıyım?

Kızlık zarı dikimi, birçok kişinin acımasızca eleştirdiği, kadınların sahtekarlıkla ve erkekleri kandırmakla suçlandığı hassas bir konu.

Fakat bir kadının cinsel kimliği dahilinde isteyerek veya istemeyerek yaşadığı herhangi bir tecrübe, onun geri kalan hayatını sonsuza dek değiştirme hakkına sahip olmamalıdır.

İnsanlar hata yapabilir, veya daha önce savundukları bir düşünceden büyüdükçe veya olgunlaştıkça, zaman içinde vazgeçebilirler. Hiçbir karar geri döndürülemez olmamalıdır, herkes tıpkı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, bu konuda da ikinci bir şansı hak ediyor.

Hiçbir karar sizin hayata dair motivasyonunuzdan ve ruh sağlığınızdan önemli değil; çünkü yarın yeniden uyanıp hayata devam edebilmek için ilk önce akıl ve ruh sağlığınızı korumanız gerekiyor.

Bu nedenle, kim ne derse desin, eğer bu konuda ufacık da olsa bir karar değişikliği ihtiyacı hissediyorsanız, bu ağır yükü kendinize yüklemeyin.

Bırakın, basit bir cerrahi operasyon tüm stresinizi ve yükünüzü üstünüzden alsın, siz de hayatınıza kaldığınız yerden devam edin.

Unutmayın, sahip olduğunuz en kalıcı şey kendi benliğiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.