Kozmetik Jinekoloji

 

Genel adıyla kozmetik jinekoloji olarak bilinen genital estetik işlemleri, genital bölgeyi oluşturan bölümlerdeki deformasyonun giderilmesi, fonksiyonel fayda sağlanması ve elbette ki buradaki görüntünün iyileştirilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Birçok kozmetik jinekoloji işlemi, doktorun uygun görmesiyle birlikte bir arada yapılabilmektedir. Labioplasti, vajinolasti, hudoplasti gibi bu ameliyatlar, kadınların  daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmalarına ve birçok sağlık probleminin çözülmesine de katkıda bulunmaktadır. İyileşme sürelerinin uzun olmadığı bu işlemlerin sonunda hastalar, kısa sürede normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Bu operasyonlardan oldukça yüksek oranda memnun edici sonuçlar da alınmaktadır.

Vajinoplasti

Vajinoplasti, vajina daraltma veya vajina genişletme operasyonlarına verilen genel isim olarak tanımlanabilir. Vajinoplasti, hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen genital estetik uygulaması olarak biliniyor. Vajinoplasti kapsamında en sık gerçekleştirilen uygulama vajina daraltma uygulamasıdır.

Labioplasti 

Labioplasti, genital bölgedeki iç veya dış dudaklara yapılan tüm müdahalelerin genel adıdır. Labioplastiyle ilgili daha fazla bilgi vermeden önce, bilgiye ihtiyacı olanlar için iç ve dış dudakları tam olarak tasvir etmekte fayda var.

Genital bölgede, yani halk tabiriyle vajina bölgesindeki dış dudaklar, kasıklara çok yakın duran, dışları tüylü normal deriyle kaplı olan dudaklardır. Dış dudaklara aynı zamanda büyük dudaklar da denilebilir. İç dudaklar ise, dış dudaklardan hemen sonra, vajina girişine yakın duran ve normal deriyle kaplı olmayan, pembe vajina dokusuna sahip, daha küçük olan ince iç dudaklardır. Hem dış dudaklarda hem de iç dudaklarda, doğuştan veya çeşitli sebeplerden dolayı sonradan bazı şekil bozuklukları oluşabilmektedir; ve labioplasti de iç veya dış dudaklarda oluşan bu görüntü bozukluklarını düzelten genital estetik çeşididir.

 

Pubis Estetiği (Tüylü Tepe Bölge Estetiği)

Pubis adı verilen bölge, göbeğin hemen altında, kasıkların arasında kalan tüylü tepe bölgesidir. Pubis bölgesinde ilerleyen yaş veya anatomik nedenlerden ötürü çeşitli şekil bozuklukları görülebilmekte. Özellikle fazla şişkinlik ve kabarık görünüm, bikini, mayo, tayt gibi giysiler giyildiğinde dışarıdan fark edilen ve kadını fazlasıyla rahatsız eden bir problem.

Pubis estetiği, en sık tercih edilen genital estetik türlerinden biri ve oldukça basit bir uygulama. Dakikalar içinde, küçük cerrahi dokunuşlarla pubis bölgesindeki kabarık görünüm düzeltilebiliyor ve kadınlar olması gerektiği gibi düzgün, sıkı ve güzel görünen bir pubis bölgesine kavuşuyor.

Vajina Dış Dudak Estetiği (Labia Majora Estetiği)

Dış dudaklar, veya diğer adıyla büyük dudaklar, genital bölgede, kasıkların hemen yakınında olan dış kısımları kıllar ile kaplı olan büyük dudaklardır. Dış dudaklar cilt altı yağ dokusu fazla olan bazı kadınlarda gereğinden fazla büyük, şişkin ve kabarık olurlar. Özellikle bikini gibi kıyafetler giyildiğinde yanlardan taşma, dışarıdan bakıldığında göze çarpma, fazla kabarık görünme gibi rahatsızlık verici problemlere neden olurlar.

Bazı kadınlarda ise tam tersine, özellikle hızlı kilo verme süreçlerinden sonra, dış dudaklarda incelme, gevşeyip sarkma sorunları ortaya çıkar. Tüm bu sorunların hepsi büyük dudak estetiği (labia majora estetiği) adı verilen genital estetik türüyle ortadan kaldırılabilmektedir. Labia majora, esasen bir labioplasti alt türüdür; fakat halk arasında labioplastiden çok, dış dudak estetiği olarak adlandırılır.

Perine Estetiği (Doğumdan Kalan Dikiş İzlerinin Düzeltilmesi)

Perine, asıl adıyla perineum, adı verilen bölge, vajina girişiyle anüs çıkışı arasında kalan, pürüzsüz yumuşak bir dokuya sahip, genelde 2-3 cm, en fazla 5 cm uzunluğunda olan bölgedir. Perine bölgesine yapılan estetik müdahaleler, en sık yaptırılan genital estetik uygulamaları arasındadır.

Perine bölgesi, başına “normal doğum” gibi bir hadise gelmediği sürece normalde oldukça yumuşak, düzgün, ipeksi ve pürüzsüzdür; fakat özellikle normal doğum esnasında, vajina bebeğin kolayca çıkabilmesi için genişleyip açılırken, perine bölgesinde de çeşitli yırtıklar oluşur. Normalde, bu yırtıklar kendiliğinden, biçimsiz, şekilsiz ve kontrolsüz biçimde olmasın diye, doğum esnasında hekim tarafından bu bölgeye bilinçli kesikler atılır. Bu kesiklerin atılmadığı ve perine bölgesinin kendiliğinden yırtıldığı durumlarda, özellikle evde doğum yapıldığında; veya atılan kesiklerin doktor tarafından doğru teknikle dikilmemesi durumunda, bu yırtıkların ve hatalı dikişlerin izleri ömür boyu kalabilir.

 

Klitorise Yapılan Uygulamalar (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris, kadın genital bölgesinde, kadının cinsel haz almasına yarayan genital bölge parçasıdır. Klitoris, yapısı gereği, hemen hemen tüm kadınlarda, ince birer yaprağa benzeyen iç dudakların tepede birleştiği noktada ufak bir bezelye tanesi gibi bulunur ve yaprağa benzeyen iç dudakların birleştiği bu noktada, klitorisin hemen üzerinde (tepesinde) iç dudaklara bağlı bir et parçası da vardır.

Bu doku parçası, klitorisin üzerini örtmektedir ve klitorisin dışarıdan bakınca küçük, güzel bir bezelye gibi görünmesini engellemektedir. Özellikle iç dudak estetiği yaptıran kadınlar, klitorisin üzerini büyük oranda örten bu doku parçasının da alınıp yok edilmesini isterler, ki vajinaları bakınca barbie vajinası gibi görünsün ve klitoris tam anlamıyla ortaya çıksın.

Klitorisin üzerindeki bu doku parçasının alınmasına ve varsa klitoris üzerindeki ciltteki kırışıklık ve katlantıların düzeltilmesi işlemine klitoral hudoplasti adı verilmektedir.

Genital Bölge Beyazlatma (Lazerle Vajina Beyazlatma)

Genital bölgede yaşanan kararma, siyahlaşma sorunları bugün pek çok kadını rahatsız eden ve en sık başvuru aldığımız genital estetik sorunlarından biri.

İlerleyen yaş, düzgün yapılmayan lazer epilasyon uygulamaları veya hormonal değişiklikler, genital bölgedeki dış veya iç dudaklarda bölge bölge kararmaya ve siyahlaşmaya neden olabilir. Özellikle iç dudakların kenar ve uç kısımlarında sık görülen bu kararma sıkıntısı, sanki çürümüş gibi siyahlaştığından, vajinanın pembemsi rengini ve estetik görünüşünü epey bozmaktadır. Genital bölgesindeki bu kararmalardan hoşnut olmayan, bu nedenle özgüven kaybı yaşayan kadınlar için lazerle genital beyazlatma büyük bir kurtarıcıdır. Lazerle genital beyazlatma yaptıranlar, kendilerini daha iyi hisseder ve gençlik zamanlarındaki orijinal pembe görünümlü vajinaya kavuşurlar

Lazer ile Vajinal Rejuvenasyon (Lazer İle Vajina Daraltma ve Yenileme)

Lazerle vajina daraltma ve yenileme, ilerleyen yaş, menopoz, geçirilen hamilelik ve doğumlar gibi sebeplerle zaman içinde eski, sıkı ve orijinal halini kaybedebiliyor. Kaslarda ve dokularda gevşeme, vajina kanalında genişleme yaşanabiliyor. Bu da, gevşeklik ve genişleme sorunu yaşayan kadında ve eşinde cinsellik esnasında haz alamama, hatta zamanla cinsellikten uzaklaşma problemlerine yol açıyor. Ayrıca kadında büyük stres ve özgüven kaybına da sebep oluyor. Tüm bu sorunları, lazerle vajina daraltma ve yenileme uygulaması ile çözmek mümkün.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma, idrarını tutamama veya tuvalete yetişememe problemleri, özellikle kadınlarda çeşitli sebepler nedeniyle sık görülen bir problem.

Obezite, menopoz, ilerleyen yaş, bölgedeki kasların zayıflaması, rahim sarkması gibi pek çok çeşitli sebepleri olabilen idrar kaçırma problemi, kişide hem hijyen hem de sosyal hayatı sekteye uğratma açısından ciddi bir sorundur. Günümüzde genital estetik kapsamında, vajina daraltma, vajina sıkılaştırma gibi uygulamalarda da kullanılan lazer teknolojisi, idrar kaçırma tedavisi için de kullanılmaktadır. Lazerle idrar kaçırma tedavisi aslında idrar kaçırmanın mevcut diğer tedavileri içinde en hızlı, konforlu ve etkili sonuç veren yöntem olarak sayılmaktadır.

Yorum Yapın