Labioplasti Bakirelere Yapılabilir Mi?

Labioplasti simetri görüntüsü bozulmuş, büyümeler ve sarkmalar olmuş iç dudakların kusurlarının giderilme operasyonudur Büyük dudak dediğimiz labio majoralarda büyüme, dolgun görünümünü kaybetme gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Dolgunluğunu kaybetmiş büyük dudaklar için uygulanan yağ ve dolgu enjeksiyonları labioplasti ameliyatını kapsamaktadır. İki farklı hasta grubumuz vardır. Birinci grubumuzdaki hastalarımız cinsel bölgelerinden memnun olmayanlardır. İç ve dış dudakların farklı büyüklükte, uzun olmaları hasta için problem haline gelmektedir. Dış dudak büyük oldukça cinsel birliktelik ya da günlük hayat sırasında sürtünme sebebiyle ağrı ve hassasiyete sebep olmaktadır.  Diğer grubumuz ise vajinal doğum yapmış kadınların problemleridir.


Labioplasti, iç dudakların küçültülmesi, sarkmış fazla dokuların alınarak daha güzel ve düzgün bir görünüm sağlayan bir ameliyattır. Hastanın tercihine göre genel  ya da lokal anestezi uygulanmaktadır. Güzel görünmek isteyen, vücudunda kusur bulan 18 yaş ve üzeri tüm kadınlar bu ameliyatı yaptırabilmektedir. Ayrıca istisna bir durumda 16 yaşını geçmiş kız çocuklarının ailesini kontrolü ile bu ameliyat yapılmaktadır. Çünkü kız çocuklarında ergenlik dönemlerde hormonların etkisiyle iç dudaklarda büyüme ve sarkma görülebilmektedir.

Bu ameliyat için sadece doğum yapmış veya bakire olmayanlar yaptırabilir gibi bir algı olmuştur. Bu algı tamimiyle yanlıştır.  Bu işlemi bakirelereler de yaptırabilirler. Çünkü kızlık zarı vajinanın girişinden 1 ile 2 cm içerisinde yer almaktadır. Labioplasti ameliyatı kesinlikle kızlık zarına zarar vermemektedir. Bu nedenle, bakirelere de labioplasti operasyonu uygulanmaktadır.

İç dudak operasyonu herkese uygulanabilmektedir. Doktor muayenesi sonrasında doktorunuz uygun buluyorsa ve sağlık durumunuzda bir sıkıntı yoksa bu ameliyatı uygulayabilmektedir.

Yorum Yapın