Mezoterapi

Mezoterapi işleminde bazı vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler mikroenjeksiyon tekniği ile derinin orta tabakasına uygulanmaktadır. Sıklıklar kullanılan maddeler; A vitamini, C vitamini, peptidler, Na, K, Ca ve Mg iyonları, Somon DNA, Co-Enzimler, hyalüronik ve büyüme faktörleridir. Cerrahi olmayan bir tedavi tekniği olan mezoterapi; cilt yenileme, zayıflama, selülit ve çatlak tedavisi, akut ve kronik ağrı tedavisi, yaşlanma karşıtı tedavi ya da kas ve tendon yaralanmaları tedavisi gibi amaçlar ile kullanılan, son dönemlerin en popüler uygulamaları arasındadır.

Mezoterapi hangi durumlarda uygulanır?

Mezoterapi birçok değişik durumda uygulanabilir. Kozmetik amaçlı olmakla beraber tamamen sağlık amaçlı da tercih edilen bu bölgesel tedavi yönteminde, mezoterapi iğnesi olarak bilinen 4 ila 13 mm. çapında olan iğneler ile cildin alt kısmına belirlenen malzeme enjekte edilmektedir. Başta cilt yenilemesi olmak üzere, leke ve yara izleri tedavisinde, selülit tedavisinde, bölgesel zayıflamada ve saçın daha güçlü ve sağlıklı olması adına tercih edilmektedir. Bunun yanında akut ve kronik ağrı sendromları, burkulma, kas ve tendon yaralanmaları, kas iltihaplanmaları, regl ağrıları ve fibromiyaljilerde de mezoterapi tedavisi uygulanabilmektedir.

Mezoterapinin nasıl yan etkileri vardır?

Bazı hastalarda mezoterapi uygulaması sonrasında 1-2 gün süresince cilt yüzeyinde kızarıklık ve morluklar görülebilir. Bu durum herhangi bir kalıcı sorun teşkil etmemekle birlikte kısa sürede iyileşmektedir. Nadiren de olsa kimi zaman mezoterapi sonrası alerjik tepkiler de oluşabilmektedir. Bunlar; yanma veya kaşınma hissi, şişlik, hafif şiddette ağrı ve benzeri şekildedir. Eğer ki mide bulantısı, kusma, isilik, enfeksiyon, aşırı cilt reaksiyonu veya ödem gibi bir yan etki söz konusuysa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Mezoterapi ne kadar sürede sonuç verir?

Mezoterapinin etki süreci; hastanın yaşı, cilt durumu ve bünyesi ile tamamen doğru orantıda değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber çoğunlukla 2. veya 3. seans itibarı ile mezoterapinin olumlu etkileri görülmeye başlanır.

Mezoterapinin etkisi ne kadar sürer?

Mezoterapinin etkisi 3-6 ay arasında gözlenebilir. Bunun yanında en etkili sonuçlar tedavi bitiminde ortaya çıkmaktadır ve işlem tamamlandıktan sonra etkileri 12-18 ay arasında sürebilir. Ancak bu durumum yapılan tedavinin başarısına, kişinin durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte bu süre sonrası etkilerin devam edebilmesi için tekrarlanması önerilir. Hemen her işlem için farklı bir mezoterapi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceği kişinin yakınmaları, şikayetin şiddeti ve yaşı gibi etkenlere bağlı olarak farklılaşır. Diğer bir deyişle mezoterapi herkese aynı şekilde uygulanmaz ve tamamen kişiye özel olarak yapılır.

Kimler mezoterapi yaptırabilir?

Mezoterapi için kişilerin hormonal değişim ve gelişimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir ilaç tedavisi görmemek ve enfeksiyonel problemler yaşamıyor olmak da önemlidir. Mezoterapi, cilt altındaki elastin ve kolajen yapılarını uyaran bir tedavi yöntemi olduğundan 18 yaşından büyük hemen herkese uygulanabilir. Ancak gebe, emziren, inme geçiren ve kan pıhtılaşması ile ilgili sorunu olan kişilere de mezoterapi uygulanması sakıncalıdır. Ayrıca kalp, kanser ve diyabet hastalarına da mezoterapi uygulanmaz. Son olarak mezoterapi solüsyonları içeriğinde bulunan ilaçlardan bir ya da daha fazlasına alerji geliştirme olasılığı bulunan kişilerin de mezoterapi yaptırması önerilmez.

İğnesiz mezoterapi nedir?

İğne uygulamasını tercih etmeyenler için son dönemde geliştirilen iğnesiz mezoterapi yöntemi ile ağrı ve acı gibi istenmeyen hislerin oluşması engellenmektedir. Saç tedavisi, sıkılaştırma, kırışık azaltma, yüz gençleştirme ve cildin nem dengesinin sağlanması için de kullanılan iğnesiz mezoterapi uygulaması, mezopeeling ile de kombine edilebilir. Mezopeelingin en önemli özelliklerinden biri içeriğinde bulunan etkin karışımdır. Ayarlanmış oranlarda TCA (Tricarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonu içeren yöntem, cilde hasar vermeden fibroblast büyüme faktörlerini uyararak ciltte etki sağlar. Böylece ciltte iğne kullanmadan, iğnesiz olarak bio güçlendirme ve canlandırma sağlanır. Özellikle dekolte bölgesi, boyun ve yüz hattında oluşan sarkma, yara izi, leke ve çatlak oluşumlarının tedavisinde etkili olan iğnesiz mezoterapi uygulamasında, mezoterapi iğnesi yerine yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılır.

Selülit mezoterapisi nedir?

Erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülen selülit hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Cilt yüzeyinde çukurlu ve tümsekli görünüme neden olan selülit, genellikle karın, kalça ve uyluk bölgesinde yaygındır. Problem genelde hormonal faktörlere bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkar. Mezoterapi ile cildin altına enjekte edilen maddeler selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ depozitlerini çözer ve son olarak sertleşmiş bağ dokuyu düzeltir. Selülit mezoterapi tedavisi, kan akımının düzenlenmesiyle birlikte yaklaşık 4 ila 10 seansta giderilebilir. Sonuçların kalıcı olması için egzersiz uygulamaları önerilir.

 

 

Yorum Yapın